Obnovljivi izvori

Velikodušni poticaji za energiju postat će teret potrošača

Velikodušni poticaji za energiju postat će teret potrošača

Cijene električne energije u Njemačkoj mogle bi postati teret potrošačima budući da se na njihova leđa prebacuje trošak pretjerano velikodušnih poticaja za energiju iz obnovljivih izvora, upozorio je u utorak europski povjerenik za energetiku Guenther Oettinger, zahtijevajući uvođenje limita.

Kada se ujesen objavi nova visina pristojbe za financiranje energije iz obnovljivih izvora u 2013., morat ćemo porazgovarati o ograničenju - rekao je Oettinger u intervjuju Bildu. U protivnom će cijene za kućanstva i industriju izmaknuti kontroli.
- Širenje solarnih postrojenja i vjetroelektrana mora biti povezano s odgovarajućim širenjem prijenosnih mreža i postrojenja za pohranu, kazao je.

Njemačka je druga u Europi po visini cijena energije, uglavnom zbog visokih poreza i naknada koji uključuju plaćanje viših cijena za zelenu energiju putem takozvanih zajamčenih (feed-in) tarifa. Kompanije koje se bave prijenosom energije objavit će u listopadu procjene visine naknada za financiranje zelene energije u idućoj godini. S obzirom na novi rekordan broj solarnih instalacija u ovoj godini, one će vjerojatno oštro porasti kada se počnu ubirati prihodi od novoinstaliranih kapaciteta.

Očekuje se tako da će premašiti pet eurocenti po kilovat-satu, u odnosu na ovogodišnjih 3,6 eurocenti, i da će podvrgnuti vladu pritisku da pronađe načina da ublaži taj teret za potrošače. Pritom cijene struje na veleprodajnom tržištu padaju i u razdoblju od veljače smanjile su se za osam posto, zbog slabe potražnje u eurozoni.

Vezani članci

Pobrojani najbolji projekti hrvatskog zelenog gospodarstva

Patent iz susjedne Srbije najavljuje revoluciju u građevini

Umjesto 30 hektara šume u Gorskom kotaru vjetropark

Zelenim kreditom u zeleni dom

Iz kojih fondova financirati projekte obnovljivih izvora energije?



Komentiraj
Ukoliko želite komentirati članak morate biti prijavljeni.
Tehnopolis

Sony predstavio novi VAIO Fit – prijenosnik

Sony predstavio novi VAIO Fit – prijenosnik

Sony je na konferenciji za novinare predstavio prijenosnike koji će za koji dan biti dostupni na hrvatskom tržištu. Tako je predstavljen potpuno novi VAIO Fit – prijenosnik optimiziran za sve ...

Tehnopolis

HT, Vipnet i Tele2 imaju godinu i pol da snize cijene

HT, Vipnet i Tele2 imaju godinu i pol da snize cijene

Telekomunikacijski regulator Hakom naredio je HT-u, Vipnetu i Tele2 da u idućih godinu i pol dana veleprodajnu cijenu mobilnih razgovora smanje tri puta, doznaje Poslovni dnevnik.

Pratite Lider na društvenim mrežama

Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+

Liderovi blogovi